Bączki

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2015/2016

 to my – w dalszym ciągu „Bączki”

 

IMG_9851

 

  – wesołe, żywe, bardzo aktywne ruchowo i…. bardzo głośne.

Jest nas znowu 26 – 11 dziewczynek i 15 chłopców. Niektórzy z nas rozpoczęli we wrześniu naukę w szkole, ale dołączyło do nas sześcioro nowych „Bączków”, których przyjęliśmy bardzo serdecznie.  Jesteśmy o rok starsi, mamy po 5 lub 6 lat. Już po raz trzeci rozpoczynamy przygodę z naszym kochanym „Borowiaczkiem” i w dodatku bardzo poważną, ponieważ wszyscy przygotowujemy się do podjęcia nauki w szkole. Staramy się więc aktywnie uczestniczyć w zajęciach, starannie wykonywać zadania w naszych książkach i zdobywać nowe wiadomości. Nadal jednak uwielbiamy zabawy dowolne i zabawy na placu zabaw, podczas których możemy dać upust swojej energii. Lubimy też chodzić na spacery i dalsze wycieczki, podczas których zawsze dowiemy się czegoś nowego i coś nowego zobaczymy.


ODKRYWAMY ZJAWISKA  OPTYCZNE 😛 

 


 

MECHANIKA………..odkrywamy 😀 

 


DEKORACJE WIELKANOCNE

Pani Katarzyna Kwaśniewska – mama Zuzi, z własnej inicjatywy zaproponowała spotkanie z grupą „Bączków” podczas realizacji tematu kompleksowego „Przygotowania do Świąt Wielkanocnych”. 17. marca pojawiła się w przedszkolu z niespodzianką. Zaproponowała „Bączkom” przygotowanie dekoracji świątecznej w postaci pisanki i kurczaczka upieczonych z kruchego ciasta. Zadaniem dzieci było ozdobienie ich lukrem w wybranych kolorach oraz różnorodnymi „posypkami”. Pomysł pani Kasi okazał się „strzałem w dziesiątkę”, bo nie dość, że można było dowiedzieć się i obserwować jak taki lukier powstaje, to jeszcze samemu wybrać jego kolor, a nawet posmakować. „Bączki” wykazały się wielką pomysłowością i fantazją podczas dekorowania i co chwila było słychać – ALE FAJNA ZABAWA.

Baaardzo, baaardzo dziękujemy pani Kasi za spotkanie i gratulujemy pomysłu.  

 

 


 

DOŚWIADCZENIA Z MAGNESEM

10. marca, w grupie „Bączków” odbył się kolejny DZIEŃ ODKRYWANIA.  

Tym razem zgłębialiśmy tajniki przedmiotu, który posiada umiejętność przyciągania innych metalowych przedmiotów, czyli – MAGNESU. Aktywnie uczestniczyliśmy w doświadczeniach z tym bardzo ciekawym przedmiotem. Poznaliśmy różne kształty magnesu, wiemy, co to jest pole magnetyczne, że magnes posiada dwa bieguny na końcach, które się przyciągają lub odpychają. Bardzo nam się podobały wyścigi „magnetycznych łódeczek” i samochodzików, a także gra w magnetyczne lotki. Znaleźliśmy także sporo przedmiotów magnetycznych w sali, które używamy prawie codziennie. Są to min.: tablica, cyferki i literki, rybki, układanki, magnesy tablicowe itp. To był kolejny, bardzo odkrywczy dzień a zarazem wspaniała zabawa.

 


 

   25. lutego „Bączki” wzięły udział w kolejnych zajęciach z cyklu

„Mali odkrywcy”,

tym razem z działu fizyki zwanego akustyką. W trakcie zajęć dzieci odkrywały tajemnice niezwykłego zjawiska, jakim jest dźwięk. Przeprowadzały interesujące eksperymenty, min. zabawiły się w detektywa dźwięków – zgadywały, jaki przedmiot wydał dany dźwięk; badały wypełnienie pojemnika na podstawie wysokości dźwięku, skupienie dźwięku za pomocą tuby; obserwowały przechodzenie drgań w doświadczeniu „skaczące ziarenka”. Dzieci „grały” na instrumencie, który składał się ze szklanek z wodą wypełnionych do różnej wysokości – porównywały w ten sposób wysokość dźwięków. Wykonały również telefon z kubeczków i sznurka, przez który można było porozmawiać z kolegą i zgłębić tajemnicę jego działania – przechodzenie fal dźwiękowych. Całym zajęciom towarzyszyła dobra zabawa, podczas której „Bączki” zdobyły nowe wiadomości i umiejętności.

 


Dzień Babci i Dziadka

 

 


 MAŁY  MEDYK

Zajęcia, na których uczymy się udzielania pierwszej pomocy, prowadzi z nami pan Piotr Popa. Spotykamy się raz w miesiącu. Do tej pory odbyły się już trzy spotkania i już nie możemy doczekać się kolejnych.

112 – jeden, jeden, dwa – każdy ten numer zna. Ten oraz pozostałe numery alarmowe – 999, 998 i 997 – znamy  już doskonale. Powtarzamy je na początku każdego spotkania. Wiemy również, jak wezwać pomoc przez telefon, jak sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i jak ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej – te czynności również ćwiczymy na każdych zajęciach. Mieliśmy również okazję posłuchać bicia serca przy pomocy stetoskopu. Na ostatnich zajęciach pan Piotr uczył nas jak wykonuje się masaż serca i sztuczne oddychanie, a my mieliśmy możliwość poćwiczyć na fantomie.


Jesteśmy  „MAŁYMI  ODKRYWCAMI” – w ramach projektu o tej samej nazwie, począwszy od miesiąca października, przeprowadzamy doświadczenia i eksperymenty. Badaliśmy już powietrze, wodę i poznawaliśmy kosmos.

Doświadczenia z wodą – 24.11.2015.

To był kolejny dzień odkrywania i doświadczania. Tym razem badaliśmy właściwości wody. Wiemy do czego jest potrzebna, jak wygląda, jaki ma kolor i zapach. Przeprowadziliśmy również bardzo ciekawe doświadczenia.

Obserwowaliśmy jak para wodna skrapla się na powierzchni lusterka, sprawdzaliśmy jak powstaje deszcz, jaka woda szybciej się zabarwi – ciepła czy zimna, co rozpuszcza się w wodzie a co nie, co pływa po wodzie a co tonie, jak nasiąka papier wodą. Będziemy obserwować czy woda paruje i czy można odzyskać sól rozpuszczoną w wodzie.


Doświadczenia z powietrzem – 28.10.2015r. Podczas tych zajęć wykonywaliśmy różne ciekawe eksperymenty. Sprawdzaliśmy gdzie jest powietrze, jak działa np. na folię, na płomień świecy, czy potrafi pokonać przeszkodę w postaci szklanego naczynia  i…. zgasić świeczkę. Wiemy również, że nie można dmuchaniem „wepchnąć” papierowej kuleczki do butelki, bo wytwarza się podciśnienie. Byliśmy bardzo ciekawi kolejnych doświadczeń i doskonale się przy tym bawiliśmy.
ROK SZKOLNY 2014/2015

ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE „BĄCZKÓW”

Na 27 marca „Bączki” zaprosiły do przedszkola swoich rodziców, aby pokazać, jak podczas wesołych zabaw zdobywają nowe umiejętności i wiadomości. Pochwaliły się min. znajomością nazw pór roku, dni tygodnia a także pór dnia, zaprezentowały również zabawy z wykorzystaniem „Odimiennej metody nauki czytania” Ireny Majchrzak (globalne czytanie wyrazów) i jeszcze kilka innych ciekawych zabaw, podczas których, o dziwo, towarzyszyła im muzyka poważna. Do niektórych zabaw dzieci zaprosiły swoich rodziców i jeszcze jednego, szczególnego gościa, którym była pani Dyrektor. Spotkanie było bardzo sympatyczne, radosne, a dzieci dumne, że miały okazję zaprezentować się przed zaproszonymi gośćmi. W nagrodę za aktywny udział w zajęciu, dzieci otrzymały „Książeczkę przedszkolaka” z grami i zabawami, a od Mamy Kubusia niespodziankę – pięknie udekorowane wielkanocne babeczki, natomiast Borys poczęstował dzieci i gości słodyczami z okazji swoich piątych urodzin, które obchodził akurat tego dnia.


 

 W ramach tematu kompleksowego „Jak dbać o zdrowie”

dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania się. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z panią K. Kwaśniewską mamą Zuzi, zgodnie z jej wskazówkami „Bączki” w czwartek 12.03. 2015 r. zamieniły się w malarzy kanapek i tworzyły własne dzieła z wybranych przez siebie produktów. 

 


BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE BĄCZKÓW

 

 

Bączki

 

 

   To my – „Bączki”.

Jest nas 26 – 12 dziewczynek i 14 chłopców.

Mamy po 4 lub 5 lat. Chodzimy do przedszkola już drugi rok i bardzo nam się tu

podoba. Mamy ciekawe zajęcia i zabawy z naszą panią. Staramy się wtedy

uważać i być aktywnymi, zwłaszcza, że dziesięcioro z nas przygotowuje się do

podjęcia nauki w szkole.  Najbardziej jednak lubimy zabawy dowolne i zabawy

na placu zabaw. Wtedy mamy najwięcej pomysłów i fantazji.

Lubimy też chodzić na spacery i dalsze wycieczki, podczas których zawsze

dowiemy się czegoś nowego i coś nowego zobaczymy.