Borówki

Borówki   Grupa „Borówek”

liczy 23 dzieci 5-6 letnich, w tym 7 dzieci 5-l. i 16 dzieci 6-l. Troje  dzieci, to dzieci  które we wrześniu pierwszy raz przekroczyły próg przedszkola przenosząc się w nowy dla nich świat. Większość pochodzi z Śliwic, ale uczęszczają do nas również dzieci z Rosochatki, Łobody, Kręga, Lubocienia, Okonin Nadjeziornych i Byłyczka. Wszyscy szybko zaakceptowali zasady panujące w naszej grupie i wdrożyli się do rytmu dnia panującego w czasie pobytu w przedszkolu. Czas spędzany przez dzieci w przedszkolu jest okazją do zabawy dowolnej z rówieśnikami, do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych, rytmiki, j. angielskiego. Grupa jest otwarta i bardzo ciekawa świata, uwielbiają razem spędzać czas, bawić się, konstruować budowle z klocków, ale także zdobywać doświadczenia i nabywać nowe umiejętności. Bardzo często przebywają na świeżym powietrzu. Lubią spacery po  najbliższej okolicy. Dzięki bezpośrednim kontaktom z przyrodą, dzieci uwrażliwiane są na piękno środowiska okolic Śliwic, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczą.  Najwięcej radości dają im zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Rozwijają również sprawność manualną poprzez rysowanie, malowanie farbami, kolorowanie, wycinanie, nawlekanie czy wyklejanie itp. W czasie zabaw ruchowych dzieci uczestniczą w różnorodnych ćwiczeniach psychomotorycznych, ćwiczeniach relaksacyjnych oraz ogólnorozwojowych. „Borówki” to grupa wesoła, rozbrykana, rozśpiewana i chętnie gimnastykująca się. Dobrze czują się w sali, która jest kolorowa i pełna zabawek.

WIELKANOCNE ROZMAITOŚCI

Dzieci w dni poprzedzające Święta Wielkanocne były bardzo aktywne, przygotowywały dużo ciekawych świątecznych rozmaitości. Wykonywały kartki świąteczne, które (z ułożonymi wspólnie życzeniami) wysłali do bliskich. Uczestniczyły wspólnie  w przygotowaniu babek wielkanocnych, każde dziecko miało okazję zrobić swoją małą babeczkę, którą po upieczeniu samodzielnie polukrowało i udekorowało wg własnego pomysłu. Dzieci także  wycinały wg szablonu elementy potrzebne do wykonania koszyczka wielkanocnego, składały go, naklejały poszczególne elementy. Nie zabrakło także kolorowego sianka z krepy oraz ozdób wg własnego pomysłu. Boróweczki uwielbiają różnorodne  prace plastyczne dlatego miały okazje malowania wybranych szablonów ozdób wielkanocnych. Na ostatnich przedświątecznych zajęciach dzieci smakowały zrobiona wspólnie babkę oraz podziwiały wykonane własnoręcznie ozdoby świąteczne.

ZAJĘCIA OTWARTE  to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej.

9 marca odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w grupie „Borówek”.  Zajęcia te były kontynuacją   do tematu kompleksowego CO SZKODZI NASZEMU ZDROWIU. Dzieci na wcześniejszych zajęciach poznały różne czynniki, które szkodzą naszemu zdrowiu, dzisiejsze zajęcia były  ostatnim zajęciem z tego tematu „Hałas szkodzi”.

Celem zajęć było uświadomienie negatywnych wpływów hałasu na samopoczucie i zdrowie człowieka oraz kształtowanie umiejętności przekładania tekstu muzycznego i związanych z nim emocji na inne środki wyrazu – barwa, dobór kolorów.

Dzieci między innymi dokonywały analizy swojego imienia, rozpoznawały i nazywały słyszane dźwięki, określały ich dynamikę, uważnie słuchały opowiadania nauczyciela, różnicowały dźwięki przyjemne i nieprzyjemne, wyszukiwały obrazki, które rozpoczynały się głoską „H”, malowały kolorem własne odczucia, emocje wywołane cichymi lub głośnymi, drażniącymi dźwiękami itp.

Rodzice mieli okazję zaobserwować różne metody pracy z dziećmi miedzy innymi  odimienną metodę nauki czytania i pisania I. Majchrzak, elementy metody aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss oraz  elementy kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

Na zakończenie Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabawy przy muzyce poważnej wg metody B. Strauss „ Taniec ze wstążkami”.

REALIZUJĄC  TEMATY KOMPLEKSOWE DOTYCZĄCE ZDROWIA

w naszej grupie odbył się:

1. Wewnątrzgrupowy konkurs plastyczny „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W którym dzieci przedstawiły zasady zdrowego trybu odżywiania się. Każde dziecko samodzielnie wybrało technikę i materiał do wykonania swojej pracy. Jury w składzie pani Dyrektor I. Kiełpińska, pani B. Welsandt, pani Magdalenna Sowińska-Fierek oraz A. Mania wyłoniło zwycięzców: Zauanna Łońska, Jerzy Affeldt, Michał Bogusławski, Wiktoria Połom, Kacper Kwiatkowski i Tomasz Węsierski. Pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.

2. Wewnątrzgrupowy „Turniej wiedzy – Zdrowo Żyję”.  Dzieci pracowały w zespołach, w których zmierzyły się z następującymi zagadnieniami:

– co szkodzi zdrowiu,

– spożywania produktów niezbędnych do życia,

– aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia,

– codziennych zabiegów higienicznych.

BAL PRZEBIERAŃCÓW  W GRUPIE BORÓWEK