Orzeszki

WITAMY  2019/2020

P1080264


DARY JESIENI


 

Orzeszki” poznają konstrukcje- to kolejny dział w kluczu do uczenia się Matematyka.

 


MATEMATYKA


 

TWORZYMY INSTRUMENTY  

W piątek mieliśmy okazję złożyć w dowolny sposób i zagrać na „Trombellach” było przy tym mnóstwo zabawy i hałasu, ale gra sprawiała dużą przyjemność.

 
 


ROK SZKOLNY 2018-2019

    Nasza grupa dzielnie rozpoczęła drugi rok uczęszczania do przedszkola. Mamy teraz po 4 latka i nadal jest nas 24 dzieci. Nie ominęły nas pewne zmiany, otóż nasz Sergiusz i Franek przeszli do grupy 5-latków „Kózki” , a  nas z tej grupy  zasiliły dwie dziewczynki Nadia i Klara. Myślę że dobrze dziewczynki aklimatyzują się w naszej grupie. „Orzeszki” nadal są bardzo aktywne ruchowo, ale wykazują się coraz większą samodzielnością, starają się uważnie słuchać na zajęciach i coraz chętniej w nich uczestniczą. Przed nami kolejne ciekawe miesiące i możliwość zdobycia  większych umiejętności i sprawności.


8 maja „Orzeszki” zaprosiły swoich rodziców na zajęcie otwarte pt. „Zabawy muzyczne” do Przedszkola. Jak sama nazwa wskazuje były tance, pląsy, układ taneczny w wykonaniu dzieci, akompaniament do muzyki wykonały zarówno dzieci jak i rodzice. Wspólne twórcze rysowanie do muzyki Carl Orff „O fortuna” przyniosły wiele radości i cudowne wykonanie obrazków mamy ze swoim dzieckiem. Dziękuję wszystkim za skorzystanie z okazji wspólnego spędzenia czasu na zabawie ze swoim dzieckiem :-)


Szukanie zajączka


SPOTKANIE Z MUZYKĄ ETNICZNĄ 

 


BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI


WIGILIA

 


Mikołajki

 


 

23 października odbyła się nasza wycieczka realizująca temat roczny „Przedszkolak poznaje Bory Tucholskie” razem z „Kózkami” autokarem pojechaliśmy  do Nadleśnictwa Trzebciny. Pogoda była wyjątkowo jesienna – deszcz, wiatr i zimno co nam uniemożliwiło dłuższy spacer ścieżką edukacyjną, natomiast wiele ciekawych zajęć czekało na nas w budynku Nadleśnictwa. Nasza wiedza wzbogaciła się o informacje dotyczące grzybów jadalnych i niejadalnych,  układaliśmy ciąg obrazków- liść, owoc, drzewo, porównywaliśmy kasztany , liście, owoce drzew, układaliśmy puzzle, kolorowaliśmy obrazki. Pobyt w Nadleśnictwie był bardzo miły i każdy z nas otrzymał niespodziankę- książeczkę i odblask w kształcie sówki.


 

 

WYCIECZKA DO MUZEUM BORÓW TUCHOLSKICH

09 października nasza grupa razem z „Kózkami” wybraliśmy się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. Zwiedzaliśmy ekspozycje- jak wyglądała  chata borowiacka, fauna i flora naszych lasów, oglądaliśmy makietę średniowiecznej Tucholi i poznaliśmy legendę o św. Małgorzacie patronce Tucholi. Niewątpliwą atrakcją był pokaz i nauka prania, który przedstawiła pani Marianna  Weilandt sposobem naszych babć i prababć czyli – balija, tara i szare mydło oraz prasowania za pomocą magla ręcznego. Zachęcamy rodziców do odwiedzenia tego miejsca wraz z dziećmi można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji i zobaczyć przedmioty które nie są już dostępne w naszych domach.


WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2017-2018

IMG_9345

 „My jesteśmy małe orzeszki laskowe….” tak zaczyna się nasza grupowa piosenka i mówi prawdę ponieważ jesteśmy najmłodszą grupą w przedszkolu „Borowiaczek”. Mamy 3 i 4 latka w naszej orzeszkowej rodzince jest sześć dziewczynek i 18 chłopców. Rozpoczęliśmy nowy etap w naszym małym życiu, bardzo ważny etap wszyscy 1-go września po raz pierwszy przestąpiliśmy progi przedszkola, trudno było rozstać się z kochaną mamusią, ale okazuje się że tutaj jest wesoło, bezpiecznie, są koleżanki i koledzy, uczymy się ze sobą współpracować, razem bawić i dzielić się zabawkami-  co wcale nie jest łatwe. Każdy dzień wzbogaca nas o nowe doświadczenia i umiejętności np.  już zaczęliśmy bawić się w czytanie wg „Odimiennej metody nauki czytania” dr I.Majchrzak- rozpoznajemy swoje imię i imiona kolegów. Przed nami rok wspaniałej przygody w przedszkolu.

Piosenka grupowa

ORZESZKI LASKOWE” 

 My jesteśmy małe 
   orzeszki laskowe
   brązowe czapeczki, 
   sukieneczki nowe.

Ref: Tupu, tupu hopsa są
       Zatańczymy wesoło
       Tuli, luli lećmy
       I obróćmy w koło.

 Zdobiłyśmy w lesie 
    gałąź leszczynową
    słonko nam spaliło 
    buzie na brązowo

Ref: Tupu, tupu hopsa są
       Zatańczymy wesoło
       Tuli, luli lećmy
       I obróćmy w koło.

 Przyszedł pan leśniczy, 
     uchylił czapeczki
     wpadłyśmy do kosza 
     zostały listeczki

Ref: Tupu, tupu ….
      


DRODZY Rodzice  :-) 

W każdym kolejnym miesiącu tego roku szkolnego w naszej zakładce ukazywać się będą dla Was comiesięczne tematy kompleksowe, które chcemy rozwijać z dziećmi poprzez pracę, naukę i zabawę w przedszkolu. Dodatkowo znajdziecie propozycje zabaw do domu. Będą one wiązały się z którymś z aktualnie omawianych tematów kompleksowych danego miesiąca lub wyznaczały inną ważną umiejętność, którą w ostatnim czasie ćwiczymy. Niech to będzie dla Was dodatkowy pomysł na spędzenie razem miło czasu, na frajdę wspólnej działalności rodzica z dzieckiem, na doskonalenie umiejętności, którą właśnie kształtuje u siebie Wasz Maluch. Bawcie się razem, a jednocześnie czerpcie z tego korzyści  – pogłębiajcie swoją relację i wspomagajcie radosną zabawą rozwój dziecka! :-) Powodzenia  😛

Mamo! Tato!

W tym miesiącu nasza uwaga jest skupiona na przygotowaniu się do Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. To ważny i szczególny dzień. Pomóż mi zapamiętać imię babci i dziadka to wcale nie jest takie łatwe, pomoże w tym wspólne przeglądanie zdjęć rodzinnych, spędzanie więcej czasu z babcią i dziadkiem. Może wspólne czytanie dla mnie bajek i porozmawianie o tym czego ta bajka nas uczy. :-) 

 


Mamo! Tato!

 

* Święta już blisko i dużo pracy w domu, ale proszę Cię abym mógł pomagać w przygotowaniach. Chętnie ozdobię pierniczki lub powycinam ich kształt z foremek, sprawi mi to ogromną radość a jeszcze przy tym moje małe paluszki będą ćwiczyć precyzję, moje skupienie uwagi też wymaga treningu ponieważ wszystko mnie ciekawi i trudno jest mi dłużej robić  tylko jedną rzecz.

 

* Potrafię rozpoznać swoje imię, proszę Cię napisz mi swoje imię, mojego brata, siostry abym mógł również i te imiona „przeczytać”.

 

Nauczę się wiersza o Mikołaju:

„Święty z niespodziankami”

Idzie dobry święty ,
uśmiecha się w koło.
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
słodyczy bez liku,
pełno dzisiaj wszędzie
radości i krzyku.


Mamo! Tato!

W tym miesiącu pokoloruj ze mną obrazek np. o jesieni i popatrz czy dobrze trzymam kredkę, ponieważ moje małe palce nie chcą mnie słuchać, muszę ćwiczyć, bo chcę dla Ciebie coś ładnego narysować.

Przyniosę do domu flagę Polski. Proszę Cię  pozwól mi postawić ją w wazoniku na oknie, będzie Święto Niepodległości, a flaga to nasz symbol narodowy.

 

Nauczymy się również wierszyka:

 

         ,, Jeżyk i wiewiórka „

          Mały jeżyk noskiem stuka:

          stuku, stuku, stuk.

           I jedzonka w liściach szuka:

           szu-szu, szu-szu, szuch.

           Wiewióreczka ruda mała:

           skiku, skiku, skik.

           Też orzeszki pochowała,

           pochowała w mig!

           Martwią się wszystkie zwierzęta:

           oj, oj, oj.

           Czy o nas w zimie ktoś pamięta?

           Kto pamięta, kto?

 

oraz piosenki:

 

„Kolorowy deszcz”

Gdy na dworze pada deszcz
kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
to, co tylko chcesz.

Na niebiesko, fioletowo,
żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
i pomarańczowo.

Chociaż pada szary deszcz.
Kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
i rysować chce.

Na niebiesko, fioletowo,
żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
i pomarańczowo.


WIGILIA DLA DZIECI


Dziś 6 grudnia  w naszej grupie Mikołaj obdarował wszystkie dzieci małym słodkim co nie co  :-) 

 

 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA